wtorek, 22 grudnia 2015

Jak się zmieniło polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich 30 lat





Jak się zmieniło polskie morze pod względem bioróżnorodności w ciągu ostatnich 30 lat?

Życie w Bałtyku jest ubogie. W naszych wodach spotykamy znacznie mniej gatunków niż w sąsiednim Morzu Północnym czy Śródziemnym. Duży zakres zasolenia wód bałtyckich pozwala na występowanie w nich różnych grup organizmów, od słodkowodnych do morskich. Najliczniejszą grupą roślin i zwierząt w Bałtyku są gatunki morskie o dużej tolerancji na zmiany zasolenia (np. dorsz, śledź, krewetka), mniej liczne są gatunki typowo słonowodne (np. podwój, niektóre kiełże). W wodach przybrzeżnych i wysłodzonych zatokach występują gatunki typowo słodkowodne (np. okoń, płoć, błotniarka).

Gatunki zagrożone


Gatunki zagrożone, są to takie gatunki, których populacja zmniejszyła się na przestrzeni lat i są zagrożone wyginięciem populacji.
 
W najbardziej zagrożonej sytuacji w Morzu Bałtycki znajduje się MORŚWIN. Jest to jedyny stale żyjący w Bałtyku waleń. Prawdopodobnie nie na długo… Ilość morświnów szacuje się na około 100 osobników. Głównymi przyczynami ginięcia morświnów jest: rybołówstwo(walenie łapią się w nylonowe sieci zastawiane na ryby) oraz zakłócenia akustyczne, które płoszą je z siedlisk.



Kolejnym gatunkiem zagrożonym są FOKI. Niestety, tak jak w przypadku wielu zagrożonych gatunków, największym niebezpieczeństwem dla fok jest człowiek. Szacuje się, że jeszcze na początku XX wieku w Bałtyku żyło łącznie 300–320 tys. fok. Obecnie jest ich najwyżej kilkanaście tysięcy. Zatem przez zaledwie 100 lat ich populacja zmniejszyła się ponad 15-krotnie!



W Polsce JESIOTR ZACHODNI(wywodzący się z jesiotra ostronosego) objęty jest ścisłą ochroną. Według Polskiej Czerwonej Księgi Zwierząt (z 2001 r.) gatunek ma status zanikłego na terenie Polski. Od około trzydziestu lat ryb tych prawdopodobnie nie ma w polskich wodach. Dane genetyczne sugerują, że jesiotr zachodni nigdy nie tworzył w Bałtyku populacji o samowystarczalnej liczebności.




CIEKAWOSTKA
Jesiotr ostronosy to jedyny jesiotr, który naturalnie występuje w Bałtyku.
Ryba była już uznana za wymarłą(ostatni raz była złowiona w 1900r), ale w 2009 rybacy ze Szwecji złowili rybę o dł. 78 cm i 2,7 kg.
Prawdopodobnie przyczyną zaniknięcia jesiotra były nadmierne połowy!



Dlaczego gatunki wymierają lub pojawiają się nowe?


Bałtyk jest młodym morzem. Kiedyś był słodkowodnym jeziorem, teraz jest słonawym morzem. Aktualnie jego zasolenie nie jest duże. Bałtyk ma ograniczoną wymianę wód. Przez te wszystkie czynniki nasze morze nie ma bogatej fauny morskiej. Jest to naturalne zjawisko. Przez tysiąclecia „zaginął” tylko jeden gatunek – jesiotr, co do końca nie jest jednak ustalone. Do zaniku przyczyniły się nadmierne połowy, silne zanieczyszczenie Bałtyku i większych rzek, budowa portów oraz zapór.
W Bałtyku przybywa dużo nowych gatunków. Przez ocieplenie klimatu, które powoduje, że Bałtyk nie koniecznie teraz zamarza, w morzu może przeżyć więcej przybyszów z ciepłych stron.


  Gatunki nietypowe, rzadko pojawiające się w Bałtyku
 
W naszym morzu, raz na jakiś czas, możemy spotkać interesujące okazy fauny i flory.

Chyba najbardziej interesującą informacją jest to, że w Morzu Bałtyckim możemy znaleźć.. WIELORYBA! Ostatnio był widziany w dzień zakochanych, 14 lutego 2015r.





U wybrzeży Szwecji i Dani spotkano bardzo niebezpieczną rybę PACU z rodziny piraniowatych. Jest to agresywna ryba, która może atakować turystów. Ten egzotyczny gatunek występuje zazwyczaj w ciepłych wodach równikowych. Na półkuli południowej odnotowano nawet ataki śmiertelne! Jej cechą charakterystyczną wyglądu jest to, że ma zęby… podobne do ludzkich!





OSTROSZ – Najbardziej jadowita ryba w Europie. Jest bardzo mała i raz na jakiś czas wybiera się do Bałtyku na wycieczkę. Na szczęście jest to ryba pływająca daleko od brzegu, więc nie musimy się martwić o swoje stopy podczas zabawy w wodzie.




W 2008 roku w Niemczech wyłowiono OSTROSZA WIPERA z rodziny okoniowatych. Ryba naturalnie występuje w Oceanie Atlantyckim. To kolejny niebezpieczny okaz, którego jad wywołuje opuchliznę, wymioty, dreszcze, arytmię, a nawet utratę przytomności. Ma ostre kolce płetwy grzbietowej, które łączą się z gruczołami jadowymi.




Kolejnym ciekawym okazem jest ryba MOLA. Ma ona bardzo nietypowe kształty – jest w kształcie talerza! Interesujące jest to, że może ona ważyć nawet kilka ton! Jej mięso może prowadzić do zatrucia, więc jest niejadalna. 



Przyczyny zmian bioróżnorodności


W dzisiejszych czasach coraz większym problemem staje się globalne ocieplenie - zwiększanie się średniej temperatury ziemskiej atmosfery i oceanów, które od XX wieku stale wzrasta. Spowodowane jest ono wypuszczaniem do atmosfery gazów cieplarnianych – głównie dwutlenku węgla oraz metanu. 

Naukowcy z Kaliningradu uważają, że jeżeli nie zaczniemy zapobiegać globalnemu ociepleniu to za 30 lat Morze Bałtyckie może zmienić się w bagno. Średnia temperatura wody wzrośnie, co doprowadzi do powstania większej ilości glonów. Zaobserwowano, że coraz większa część morza pokryta jest glonami, sinicami i porostami. Oprócz tego zbyt duża ilość glonów oznacza więcej toksyn, co może spowodować śmierć wielu ryb, ssaków i ptaków. Częstotliwość, intensywność i czas trwania zakwity glonów w ciągu ostatnich 10 lat stale rośnie!

Innym czynnikiem wpływającym na bioróżnorodność jest człowiek, Wszystkie polowania i łowy przyczyniają się do zmian w bałtyckiej faunie.

Czynniki takie jak:
- ruchy pionowe skorupy ziemskiej,
- wzrost poziomu oceanu związany z topnieniem lądolodów,
- otwieranie się i zamykanie połączeń z oceanem
miały duży wpływ na to jak Morze Bałtyckie wygląda w XXI wieku. Jest ono domem wielu organizmów.

Głównymi ssakami zamieszkującymi dzisiaj Bałtyk są foki (pospolita, obrączkowana, szara).
Jeśli chodzi o ptaki, to możemy tutaj spotkać przeróżne odmiany rybitwy, mewę, łabędzia lub kaczkę.
Ryby: łosoś, węgorz, dorsz, śledź, szprot, makrela.

W dzisiejszych czasach powinniśmy bardzo dbać o środowisko, jeśli chcemy, żeby nasi potomkowie również mogli podziwiać cuda natury.
Dlatego w ramach ochrony Bałtyku:
- buduje się nowe oczyszczalnie ścieków,
- sadzi się trzciny w pobliżu wody,
- odławia się glony i przetwarza dalej.
Bioróżnorodność od lat 80’. XXw. nieco zmalała. Wynika to ze zmian klimatu oraz działalności człowieka. Możliwe jest to, że z każdą dekadą fauna i flora w naszym morzu będzie uboższa.

Bibliografia

Wikipedia.org
Naszbaltyk.pl
Naszaziemia.pl
ivloken.republika.pl  




































2 komentarze:

  1. Zapomniano o Troci i wielu innych na przykład Sola czy Gładzica ale to tylko przykład

    OdpowiedzUsuń